İMAR DEĞİŞİKLİKLERİNE EVET, FAZIL SAY’A HAYIR!

CHP’li Yalova Belediyesi, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın adını bir caddeye vermek istedi. AKP’nin sayıca üstün olduğu Belediye meclisinde Ocak Ayı Toplantısı’nda yapılan oylamada bu istek reddedildi. AKP Grup Sözcüsü Kasım Avar, “Yaşayan kişilerin isimlerini cadde ve sokaklara vermiyoruz. İnşallah vefatından sonra böyle bir değerlendirme de yapabiliriz.” dedi.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Vefa Salman ise, “Entelektüel geçinen insanların bile Yürüyen Köşk’ü bilmemesi, bende derin bir üzüntü yaratıyor. Bu kentin markası olmak zorunda. Bu marka ile ses getirmemiz gerekiyor. Fazıl Say da yaptığı ‘Yürüyen Köşk’ bestesiyle iyi bir ses getirdi. Dünyada kendi alanında deha olarak bilinen bir insan. Yürüyen Köşk bestesinin prömiyerini 10 Kasım’da Ankara’da yaptı. Bu anlamda konserler de vermeye devam edecek. Yaptığı jeste karşılık bir Yalovalı olarak ne yapar ne ederiz diye düşündüğümde bir caddeye isminin verilmesinin uygun olacağını düşündüm. Buna uygun bir cadde var mı yok mu, bilemiyorum. Keşke sanat ve kültür çalışmalarının olduğu bir binamız olsa ona ismini versek” dedi.

Salman’ın ardından söz alan AKP Grup Sözcüsü Kasım Avar ise grup olarak teklifi reddedeceklerini söyledi.

AKP’li Avar, “Piyanist ve besteci olan Sayın Fazıl Say’a Yürüyen Köşk eserini yaptığı ve bunu icra ettiği için biz Yalova halkı olarak çok teşekkür ederiz. Kendisi halihazırda yaşayan birisi. İsim Komisyonu’nun bir prensip kararı var. Yaşayan kişilerin isimlerini cadde ve sokaklara vermiyoruz. Allah uzun ömür versin. İnşallah vefatından sonra böyle bir değerlendirme de yapabiliriz” diye konuştu.

İMAR DEĞİŞİKLİKLERİNE EVET, FAZIL SAY’A HAYIR!

Konuyla ilgili Revizyongazetesi.com Genel Yayın Yönetmeni Hakan Korkmaz şöyle konuştu;

“Başkan Vefa Salman’ın, Fazıl Say‘ın adının bir caddeye verilmesi önerisi AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Salman’ın bu teklifini reddeden AKP’li Meclis Üyeleri kaç tane imar değişikliğini reddetmişler acaba? Belediye Meclisinde çoğunluğa sahip AKP’li üyelerin, özellikle rant kokan imar değişikliklerinde hiç sesleri çıkmıyor! Konu imar olunca son derece uyumlu ve işbirliği içindeler ama işte Fazıl Say‘ın adı şuraya verilsin dendiğinde ve benzeri önerilere asla geçit vermeyip “hop” bir bakıyorsun muhalefet oluyorlar! İmar değişikliklerine evet, Fazıl Say‘a gelince hayır! Aferin size…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir