Kaftancıoğlu: Seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor!

CHP İstanbul İl Başkanlığı, YSK’nın yayınladığı seçmen listelerinde yaptığı incelemede İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayali seçmen tespit ettiğini bildirdi. Metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı seçmenler olduğunu söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda Adalar’a hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor. Metruk binalarda hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor. 1 daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler var!” dedi.

HAYALİ SEÇMEN

Açıklamada dikkat çekici şu tespitler yer aldı;

“Örneğin, Büyükada Nizam Mahallesi Albayrak Sokak’ta bulunan metruk bir binada 3 seçmen kaydı bulunuyor. Aynı mahalledeki Çamlıbel Sokak’ta bulunan müstakil bir evin bahçe kapısında yer alan kapı numarasına kayıtlı 16 kişi var. Müstakil evin ana giriş kapısından ayrı olan ve kullanılmadığı açıkça görülen bahçe kapısına da numara verildiği ve bu adrese de 16 hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor.

Heybeliada’da ise geçtiğimiz yıllarda çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmış bir evin adresine 3 hayali seçmen kaydedilmiş durumda. Yine Heybeliada’daki Orhan ve Kılavuz isimli sokaklarda bulunan yıkılma tehlikesi altında ve boş durumdaki ahşap binalarda toplam 9 seçmen kaydı var.”

ADALAR’IN SEÇMEN SAYISI %6 ARTTI

Adalar’da 24 Haziran 2018 seçimlerinden bugüne kadar yüzde 6 oranında seçmen artışının olduğu kaydedilen açıklamada, “İstanbul’un diğer 38 ilçesinde yüzde 1 – 1,5 oranında seçmen artışı görülürken Adalar’da görülen yüksek artış çok ciddi bir hilenin yapılmak istendiğine işaret ediyor. 2014 yerel seçimlerinde Adalar’da birinci parti olan CHP ile ikinci parti olan AKP arasında oy farkı da 826 idi” denildi.

KAYBEDECEKLERİNİ GÖRDÜKLERİ İÇİN

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Adalar’da tespit ettikleri hayali seçmenlerle ilgili çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını ve tüm itirazların eksiksiz yapılacağını söyledi. Önceki seçimlerde de Türkiye’nin birçok bölgesinde hayali seçmenlerin ortaya çıktığını ifade eden Kaftancıoğlu, konuyla ilgili titiz bir inceleme yaptıklarını ve seçime şaibe karıştırmak isteyenlere izin vermeyeceklerini belirtti.

Kaftancıoğlu, “İktidardakilerin kaybedeceklerini gördükleri için hileye ve hırsızlığa başvurabileceğini öngörüyorduk. Bu konuda geçmiş tecrübelerimizin ışığında çok detaylı ve titiz bir süreç yürütüyoruz. Seçmen listeleri askıya çıkar çıkmaz İstanbul’un tamamında incelemelere başladık. Hazırlanan ilk raporda da Adalar ilçesinde ciddi bir hayali seçmen olduğunu tespit ettik. Seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda Adalar’a hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor. Metruk binalarda hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor. 1 daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler var. Vatandaşlarımızdan da çok fazla şikayetler geliyor.” dedi.

İTİRAZIMIZI YAPACAĞIZ

En kısa sürede konuyla ilgili olarak itirazlarını tamamlayacaklarını belirten Kaftancıoğlu, “İstanbulluların içi rahat olsun. Bu seçimlerde de İstanbul’da hileye ve hırsızlığa göz açtırmayacağız. Benim İstanbullu vatandaşlarımızdan tek ricam, YSK’nın internet sitesi üzerinden seçmen sorgulamalarını yapmaları. Binalarında, dairelerinde yaşamayan kişiler olduğunu tespit ettiklerinde bunu bize bildirmeleri yeterli. Sandıkta kazanacağımız zaferi masa başı oyunlarına kurban etmeyiz, ettirmeyiz. Tek bir oyun bile takipçisi olacağız. Önümüzdeki günlerde buna benzer hilelerle hırsızlıklarla seçim kazanacaklarını umanları, bir bir kamuoyuna ifşa edeceğiz” dedi.

 

 

Kaftancıoğlu: Seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor!” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir