İnce: Seçmenin kusuru ne? AKP’ye oy vermemek mi?

CHP’li Muharrem İnce, İstanbul seçimleri için iptal kararı alan YSK’ya yüklendi ve “Sarayın talimatıyla hukuksuz, şaibeli, tarihe kara bir leke olarak geçen kararı alan Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, bizi hedef göstermeyin diyorlar. Utanmadan talimatla aldığınız bu kararla zaten siz kendinizi hedef yaptınız” dedi.

İnce şunları söyledi;

Sandık kurullarının teşkiline ilişkin Mustafakemalpaşa seçimiyle ilgili İyi Parti’nin başvurusunu kabul etmeyip, AKPnin İstanbul başvurusunu kabul ederek neden seçimi iptal ettiniz? AKP’nin kazandığı Mustafakemalpaşa’da ayrı hukuk, AKP’nin kaybettiği İstanbul’da ayrı hukuk mu var?

Aynı zarfa konulup aynı sandığa atılan oylar Büyükşehir için geçersiz, şaibeli, hukuksuz, Muhtarlar, İlçe Belediye Başkanları ve İlçe Belediye Meclis üyeleri için nasıl geçerli, hukuki ve temiz oluyor?

Bizi hedef göstermeyin diye ağlaşacağınıza önce bunu açıklayın! İlçe Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyesi seçiminde ayrı hukuk, Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminde ayrı hukuk mu var?

O sandık kurulları ilçe belediye başkanı ve meclis üyesi seçiminde görev yapmadılar mı? Yoksa Saray ilçelerin seçiminin yenilenmesinden korktu da sadece Büyükşehir seçimini yenileyeceksiniz talimatı mı verdi? Siz bu talimatın gereğini mi yerine getirdiniz?

Referandumda Sandık Kurulu mührü bulunmayan oy pusulalarını geçerli sayarken kanun geçersiz sayılır diyor ama sandık kurullarının hatasının seçmenden kaynaklanmadığı, seçmenin kusuru bulunmadığı gerekçesine sığınmadınız mı?

Şimdi seçmenin kusuru ne? AKP’ye oy vermemek mi? Seçimi niye iptal ediyorsunuz? Bu soruları birileri soracak sizler de cevap vereceksiniz. Yargıçlar basın açıklaması yoluyla konuşmazlar verdikleri ve vermedikleri kararlarla, onların gerekçeleriyle konuşurlar.

Siz konuştunuz, şimdi iradesine ipotek koymaya çalıştığınız millet iradesi ve onun temsilcileri konuşuyor. Hazmedeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir