Bülent Arınç: Savcı aklını başına alsın!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, katıldığı televizyon programında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Arınç, Ali Babacan’la ilgili soruşturma için “Bu savcılar hukuku biliyorlarsa bence sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümete karşı yanlışın içindeler. Savcı aklını başına alsın” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç şöyle konuştu:

Felaket! Bu savcılar hukuku biliyorlarsa bence sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümete karşı yanlışın içindeler. Hukuken de yanlış, siyaseten de yanlış. Sayın Babacan 14 yıldır bakanlık yaptı. 2002’de benden önce. Ben Meclis Başkanıydım. Bir bakanın yargılanması konusunda Anayasa’da özel hükümler var bu bir. Bunu sayın savcının bilmesi lazım. İkincisi bu bakana herhangi bir suçlama varsa, sayın savcım şunu bilsin, Bakanlar Kurulu’nda ortak sorumluluk esastır. Bunu düşünsün, aklını başına alsın. Bakanlık yaptığına, görevinden dolayı suçlamalar olacaksa bütün Bakanlar Kurulu’nu ortaya koyacak uygulama yapması lazım. Eğer Babacan’ın yeni parti kurmak iddiasına karşı böyle bir tehdit öngörülüyorsa Babacan’ın parti kurmasını hızlandırırsınız, onu 10 misli büyütürsünüz.

Sayın Akşener’e karşı seçimlerden önce de birtakım tehditler yöneltilmişti, ben onun yanlış olduğunu söyledim. Biz Sayın Akşener’le aynı hükümette de bulunduk. Aynı lojmanlarla da komşuluk yaptık. Afyon’a gelseydi AK Parti kurucusu oluyordu. Milletvekili ve bakan oluyordu. Eski bir arkadaşımızı başka bir partide görev yapıyor diye doğrusu suçlamak çok insani değil. Bu suçlamalar o kadar kabak tadı veriyor ki. Yargımıza çok önemli görev düşüyor. Yargı reformu stratejisi çok önemlidir. Sayın Abdulhamit Gül başarılı bakanımız. Lekelenmeme hakkı diye çok özel bir hüküm getirdi. Her iftira, iddia karşısında dosya düzenleyip önüne getirmemek lazım, önce ciddi mi diye ona bakacaklar.

İşte Arınç’ın o sözleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir