Kılıçdaroğlu: İktidar kefen parasına muhtaç hale geldi!

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP İktidarının merkez bankasında zor günler için ayrılan İhtiyaç Akçesi’ni kullanmak istemesine tepki gösterdi ve “Eğer bir memlekette iktidar kefen parasına muhtaç olma noktasına gelmişse, bu memleketi artık yönetemez” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Türkiye üretimden koparıldı. Aklınıza patates ve soğan ithal edeceğimiz gelir miydi, benim aklıma gelmezdi. 32 milyon dolar patates ithal edildi. Bizim çiftçimize verseler her yerde patates üretilir. Bu patateslerin yüzde 86’sı Sisi’nin bulunduğu Mısır’dan ithal edildi. Sormak gerekiyor, Türkiye’de toprak, su, çiftçi mi yok? Hepsi var, namuslu siyasetçi eksik. Aldılar ekonomiyi tefecilere teslim ettiler.

160 milyar dolar bu zamana kadar faiz ödedik. AK Partili ve MHP’li kardeşlerimize sormak isterim, ne oldu da 160 milyar dolar faiz ödendi. Faiz ödenmesiydi ne olurdu? İnsanların cebinde parası olurdu. Biz faize karşıyız diyorlardı, sen onu benim külahıma anlat. Saray ve çevresi değil bu milletin 82 milyonu ödedi. Emzik alırken çocuğa vergi ödüyorsunuz, su içerken vergi ödüyorsunuz. 160 milyar dolar faiz böyle ödendi. Eliniz titremedi mi bunu öderken.

Merkez Bankası açıklaması

Eğer bir memlekette iktidar kefen parasına muhtaç olma noktasına gelmişse bu memleketi artık yönetemez.

İktidar bu ülkenin kefen parasına muhtaç duruma geldi. Artık bu ülkeyi yönetemezler!

Merkez Bankası zaten bağımsız değildi. Erdoğan ‘Faizi indirin’ diyordu indiriyordu; başkanı suçlu ilan ettiler. Kendi beceriksizliklerini bir bürokratın üzerine yıktılar.

Merkez Bankası’nın ilk toplantısında faizi sıfırlayın, vallahi billahi alkışlayacağım. Sıfırlarsanız Erdoğan dünya ekonomi tarihine girsin diye özel bir kampanya yapacağım.

Ne diyordu Erdoğan? ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, görün bakın nasıl enflasyonla, faizle mücadele ediyor’. Enflasyon, dolar, faiz, işsizlik, devletin iç ve dış borçları arttı. Sorumlu Merkez Bankası Başkanı mı?

Elektriğe, doğalgaza zammı Merkez Bankası Başkanı mı yaptı? Yağa, ete, soğana, patatese Merkez Bankası Başkanı mı zam yaptı? İğneden ipliğe zammı sen yaptın, sorumlu kim? Merkez Bankası Başkanı. Yemezler kardeşim kusura bakma. Merkez Bankası Başkanı hedefleri tutturmadı diye gitti, tamam; beyfendi senin hiçbir hedefin tutmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir