Hakan Korkmaz yazdı… YASKİ’DE BAŞKANIN MAAŞI OLMALI

Kısa adı Yaski olan Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği… amacı ve üstlendiği görev itibariyle önemli bir birlik.

Değinmek istediğim ve dikkat çekmek istediğim husus şudur ki;
Yaski Başkanının maaşı yok!

Geçtiğimiz günlerde görevi Ahmet Kumali’ye devreden Adnan Kırtay maaş almadan bu görevi büyük mesai harcayarak yaptı.

Adnan Kırtay’dan önce Ahmet Özsümer bir müddet maaş aldı ama o durumda mahkemelik oldu yanılmıyorsam. (Yanlışsam Ahmet özsümer Başkanım düzeltsin.)

Yeni Başkan Ahmet Kumali’de maaş almadan bu görevi yapıyor, yapmaya devam edecek… 1 senelik görev süresi dolunca Yaski’de başkan yine değişecek ve yeni başkanda yine maaş almadan bu görevi üstlenecek.

Ben bu durumun yani Yaski’de Başkanın maaşının olmamasının yanlış olduğu kanaatindeyim… ki bunu Adnan Kırtay Başkanla yaptığımız sohbetlerde de dile getirmişimdir… her yerde de laf açıldıkça söylemişimdir.

Şüphe, benim işimin bir parçası ve olmazsa olmazıdır. Gazeteciliği gerçekleri ortaya çıkarmak adına yapıyorsanız şüphe duymak zorundasınız, meselelere böyle yaklaşmak zorundasınız.

Diyeceğim o ki; Bir yerde, bir kurumda hele ki ihalelerin yapıldığı bir kurumda “başkanın maaşı yok” dendiği zaman, bu durum beraberinde şaibeleri, dedikoduları, söylentileri vesaire getirir.

Kimse duymazsa ben şüphe duyarım, şüpheyle bakarım bu duruma… ki bu meselenin bir yüzü… meselenin diğer yüzünün de vicdani olduğu kanaatindeyim.

Böyle önemli bir yerde ciddi bir mesai harcayıp başkanlık görevi yapan biri neden maaş almasın! Ortada bir mesai, bir emek varsa mutlaka karşılığı olmalı diye düşünüyorum.

Hee… 5 olmazda 3 olur…

3 olmazda 2 olur…

Sembolikte olsa bir maaş mutlaka olmalı… maaş olsun da… belki görev yapan başkan “ben maaşı almıyorum” der… bu da ayrı konu… ama Yaski Başkanının bir maaşı olmalı.

Bu benim düşüncemdir.

Evet ben bu durumun yani Yaski Başkanının maaşının olmamasını yanlış buluyorum ve bu konudaki düşüncemi de ifade etmiş olayım.

Hakan Korkmaz
Revizyon Gazetesi
Genel Yayın Yönetmeni