Hakan Korkmaz yazdı... 908m2 arsa bağış adı altında rüşvet olarak mı verildi?

Yalova, Vefa Salman ve yönetiminin basiretsizliği sayesinde CHP’nin başını ağrıtmaya devam ediyor!

Yalova Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü’nde patlak veren skandal yolsuzluk soruşturması sebebiyle Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın, 19 ay cezaevinde yatan yardımcısı Halit Güleç’in aldığı 908m2 arsanın, CHP’li Belediye Meclis üyesi Burçin Tangürek’e, Belediye meclisine gelen bir imar değişikliği uygulaması sebebiyle bağış olarak verildiği ortaya çıktı.

AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar’ı konuk ettiğim ve geçen hafta Youtube’da yayınlanan programda, Muğlim Bağatar bomba skandalın adeta pimini çekmiş, geçtiğimiz günlerde yapılan Belediye meclis toplantısında da, pimi çekilen bomba skandalı AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Şahin patlatmıştı.

CHP’li Burçin Tangürek, belediye meclisinde 908 m2 arsayı bağış olarak aldığı deşifre edilince neden sessiz kaldı?

Burçin Tangürek’in daha sonra CHP Yalova İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında Halit Güleç’in adını vermesiyle ilgili ulaştığım çok özel kulis bilgilerini aktarmadan önce olup biteni kısaca anlatacak olursak...

Vefa Salman döneminde Yalova Belediye Meclisine bir imar plan uygulaması geliyor.

Bu imar uygulamasının harita mühendisliğini daha önce CHP Yalova Merkez İlçe Başkanı olan, CHP Yalova’da yöneticilik yapmış şimdilerin belediye meclis üyesi Burçin Tangürek yapıyor ve imar değişikliğine söz konusu arsanın 908m2’si Burçin Tangürek’e bağışlanıyor.

Burçin Tangürek bu arsayı 2019 yılının 6. ayında Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’e devrediyor.

İşte tam da burada Burçin Tangürek’in açıklamalarına bakıp yorumlayalım ki neler olup bittiğini tam olarak anlayalım.

Hakkındaki iddialara belediye meclisinde sessiz kalan Burçin Tangürek, CHP Yalova İl Başkanlığında yaptığı basın toplantısında “iş yapmışım, para yerine arsa almışım” diyerek kendini savundu.

Eğer bir iş yaparsanız ve bu iş yasal bir işse... faturasını keser ve hak ettiğiniz parayı tahsil edersiniz...

Bunu yapmak yerine işin parasını eşime arsa bağışı yaparak ödeyin demezsiniz!

Bakın burada söz konusu 908m2 arsanın bağış olarak verildiği açıkken “iş yapmışım, para yerine arsa almışım” demek, bu skandalı örtbas etmek için milletin aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir.

Peki Burçin Tangürek, 908m2 bağış aldığı arsayı kısa bir süre sonra Yalova Belediye meclis üyesi olunca belediye başkan yardımcısı Halit Güleç’e sözde satmasıyla ilgili ne diyor?

“İhtiyacım vardı, herkese söyledim, sağolsun Halit Güleç aldı arsayı” şeklinde konuşan Burçin Tangürek, yine adeta milletin aklıyla dalga geçiyor!

Burçin Tangürek’in burada da milletin aklıyla adeta dalga geçtiğini nereden anlıyoruz... işte bunu açıklamadan önce bu 908m2 arsayla ilgili bazı bilgileri vermemiz lazım ki neler olup bittiğini daha iyi anlayalım.

400 yataklı devlet hastanesinin yanıbaşındaki 908m2 arsada %40 imar var ve bugün müteahhite verseniz 6 daire sahibi olursunuz... 6 daire 1 milyondan 6 milyon eder... yani Burçin Tangürek’e bağış yapılan ve Burçin Tangürek’in de “ihtiyacım vardı Halit Güleç’e sattım” dediği arsadaki rant 6 milyon. Yani bugün arsanın sahibi arsasını müteahhite verdiği zaman 6 milyonu cepte!

Peki 6 milyon ranta sahip arsayı eşi üzerine bağış alan Burçin Tangürek bu arsayı Halit Güleç’e kaç paraya satıyor?

İşte bunun cevabını da... geçtiğimiz gün beni telefonla arayan Burçin Tangürek’in eşi veriyor!

Burçin Tangürek’in eşi geçen gün beni aradı ve “Hakan abi ben sizin samimiyetinize inanıyorum ve bu yüzden sizi aradım. Hakan abi, ben bu olayda mağdurum. Ben bu arsayla ilgili eşim Burçin Tangürek’e vekalet verdim ama ne satıştan haberim var ne de ben bir para gördüm abi...” dedi.

Evet Burçin Tangürek’in eşi bana bu satış için iptal davası açacağını da söyledi.

Buradan anlıyoruz ki; ortada bildiğimiz gibi bir satış falan yok!

Az önce demiştim ya... Burçin Tangürek burada da milletin aklıyla adeta dalga geçiyor diye...

İşte herşey ortada değil mi? Bakın Burçin Tangürek’in eşi ben para falan almadım da görmedim de diyor.

Peki Burçin Tangürek bu açıklamaları niye yaptı?

Burçin Tangürek bu açıklamaları birilerini korumak veya bir şeyleri adeta örtbas etmek için mi yaptı?

Bunu anlamak içinde ulaştığım çok özel kulis bilgilerini paylaşıp yorumlamaya çalışalım.

İddia o ki; Burçin Tangürek belediye meclisinde skandal arsa bağışı gündeme gelince Halit Güleç’ten gelen mesaj ve talimata uyarak sessiz kaldı.

Daha sonra ailesinden baskı gören Burçin Tangürek, CHP Yalova il başkanlığındaki basın toplantısında Halit Güleç’in de adını vererek açıklama yapmak zorunda kaldı.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Burçin Tangürek bugün 6 milyon ranta sahip arsayı yok pahasına Halit Güleç’e neden sattı veya devretti?

İşte bu sorunun cevabı da arsanın satış/devir tarihinde gibi...

Burçin Tangürek bugün 6 milyon ranta sahip bağış olarak aldığı arsayı belediye meclis üyesi olduktan 3 ay sonra Halit Güleç’e devrediyor!

İşte burada da akla şu sorular geliyor...

Bugün 6 milyonluk ranta sahip 908m2 arsa, Yalova belediye meclisine gelen bir imar uygulaması geçsin diye bağış adı altında rüşvet olarak mı veriliyor?

Burçin Tangürek, belediye meclis üyesi yapılmak vaadiyle bu alışverişte adeta koçbaşı olarak mı kullanılıyor ve belediye meclis üyesi olunca arsayı bu yüzden mi yok pahasına aslında gerçek sahibine yani Halit Güleç’e devrediyor?

Ve Vefa Salman bu alışverişin neresinde?

Devam edeceğiz...

Hakan Korkmaz

Revizyon Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yalovalı 11 ay önce

Özellikle Şehir Plancıları eskiden yaptıkları özel Mevzi İmar Planları için mal sahipleriyle arsa karşılığı anlaşırlardı.. Çünkü arsasahibinde yerin mevzi imarı için verilecek kadar para yoktu. Bu uygulama yalovada oldukça fazla uygulanmıştır