Öne Çıkanlar Atatürk İlkokulu Yalova Yalova İl Özel İdaresi ihalesi Müfettiş rakı Handan Meydan Kırış Yalova Ülkü Ocakları

255 inşaat ruhsatı verildi

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından açıklanan rakamlara göre geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde Yalova'da toplam 255 inşaat ruhsatı verildi.

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında “Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı” üzerinde yeni yer tespiti yapıldı ve işlemlerine başlatıldı. Ayrıca zemin ve temel etüt raporu inceleme ve değerlendirme komisyonunca 2020 yılı içerisinde 159 adet taşınmaza ait zemin ve temel etüt raporu incelenerek onaylandı. 63 inşaat ise 3194 Sayılı Kanunun 32. maddesi gereğince durduruldu.

20 İmar Planı Onandı

Geçtiğimiz 2020 yılı içinde vatandaş, kurum ve başkanlık tarafından muhtelif imar planı, ilave imar planı ve plan değişikliği talepleri olmuş yerine getirildi. Söz konusu olan talepler incelenerek, kurum görüşleri, mevzuat hükümleri, üst ölçekli planlar, şehircilik ilke ve esasları kapsamında değerlendirilmesi hususunda Belediye Meclisi’ne havale edildi. Yalova Belediye Meclis Kararları ile 20 Adet İmar Planı onandı.

300 Konut Projesi İçin Çalışmalara Başlandı

Deprem açısından riskli yapılardan oluşan kent merkezinin dönüşümü kapsamında rezerv konut alanı gereksinimi; “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında Yalova İli dahilinde yapılması planlanan 300 konut için kamuya ait “konut” olarak Kazımiye Bölgesi’ndeki 205 ada 1 parsel, 205 ada 3 parsel, 207 ada 4 parsel, 207 ada 5 parsel ve 528 parselden oluşan Mera Alanları’nın çevresindeki muhtelif parsellerle birlikte, sözkonusu sorunların çözülmesi adına “Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı” olarak değerlendirilmesine ilişkin iş ve işlemlere başlatıldı.

Toplam 255 Ruhsat Verildi

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz 2020 yılı içinde toplam 255 adet ruhsat verildi. Bu ruhsatlardan 121’i yeni yapı ruhsatı, 50’si isim değişikliği ruhsatı, 41’i ise tadilat ruhsatı olarak en fazla verilen ruhsatlar arasında yer aldı. Diğer geri kalan ruhsatlar ise ikna, ilave. İstinat duvarı ruhsatı olarak sıralandı. En fazla ruhsat verilen mahalle ise Bağlarbaşı Mahallesi olurken, bu mahalleyi Kazımkarabekir ve Mustafakemalpaşa Mahallesi takip etti.

159 Zemin ve Temel Etüt Raporu İncelendi

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından zemin ve temel etüt raporu inceleme ve değerlendirme komisyonunca 2020 yılı içerisinde 159 adet taşınmaza ait zemin ve temel etüt raporu incelendi ve onaylandı. Bununla birlikte toplam 300 adet Jeolojik etüt arazi kontrolü ve 200 adet Jeofizik etüt arazi kontrolü gerçekleştirildi.

63 İnşaat Durduruldu

3194 Sayılı Kanunun 32. maddesi gereğince 63 inşaat durdurulurken, bu inşaatlardan 56’sına yıkım kararı verildi. 3 inşaat ise ruhsata uygun hale getirildi. Bununla birlikte 775 Sayılı Kanunun 18. maddesi gereğince ise 3 inşaata yıkım kararı uygulandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.