Öne Çıkanlar Kılıçdaroğlu Tatilpark öğrencilere kiralanacak Suriyeli sığınmacılar Acil seçime gidilmeli Göç politikası

Silpagar: 2024’te alnımız ak şekilde halkımızın önüne çıkmayı rabbim nasip etsin

Çiftlikköy Belediye Başkanlığı ile Hizmet – İş Sendikası’nın arasında imzalanan toplu sözleşme ile 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan belediye çalışanlarına yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’la Hizmet – İş Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz’un imzaladığı toplu iş sözleşmesiyle, sözleşme kapsamındaki çalışanlara ilk defa koku primi, sorumluluk primi, izin yardımı, giyim yardımı hakları verilirken, yine ilk kez kıdem ve iyileştirme zammı getirildi. Ayrıca sosyal izin süresi, yemek ücreti, direksiyon primi, öğrenim, bayram, afet, evlilik, ölüm yardımlarında ve ikramiyelerde 4 kata varan artışlar gerçekleştirildi.

Çiftlikköy Belediyesi Düğün ve Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplu iş sözleşmesi imza törenine Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Hizmet – İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz, Çiftlikköy Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Solmaz, Hizmet – İş Sendika Başkan Danışmanı Mehmet Keskin, Hizmet – İş Sendika Şube Başkan Yardımcısı Selim Bal, Zirvekent AŞ Genel Müdürü Semih Tüzün ve 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan belediye çalışanları katıldı.

BAŞKAN SİLPAGAR: 2024’TE ALNIMIZ AK ŞEKİLDE HALKIMIZIN ÖNÜNE ÇIKMAYI RABBİM NASİP ETSİN

Toplu sözleşmenin hayırlı ve uğurlu olması temennilerini dile getiren Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Hatırlıyor musunuz 2019 seçimlerinden önce bir toplantı yapmıştık, bu sözleşmeyi 2021’de yapacağız demiştik. 2021 olmadan önce Allah bize yapmayı nasip etti. Bildiğim kadarıyla da Yalova’da ilk oluyor. Zirvekent benim gözbebeğim, 2014’te geldikten sonra yaptığım ilk işlerden biridir bu şirket. Bu şirket üzerinden kafeteryalar, düğün salonları, yol çalışmaları, bir sürü yapılan var. Şu anda da 240 civarında çalışanı var. Bu şirket kurulduğu zaman hatırlıyorum, beş kişiydik. 240 kişilik bir aile olduk. Şu anda borcu olmayan bir şirketsiniz büyük projeler dışında. Bu yetmez, daha da büyüteceğiz. Bizim verdiğimiz sözler vardı, ben sizlere güvendim o projelerin sözlerini verirken. Bu sene içinde ve 2021 yılının başında Sahil Projesi 2. Etabımız çalışmamız başlayacak, Aralık’a kadar bitecek. 1000 kişilik kapalı spor salonumuz bitecek. Mart gibi DSİ’den Sultaniye Gacık Deresi dediğimiz, oradan başlayarak 8 km Gacık çıkış noktasına kadar olan yaklaşık 42 milyon TL’lik dere ıslahımız, onun da projesi ihale olmuştur, onu da bitiriyoruz. Geriye kalanları sırasıyla 2021, 2022, 2023’te bitirerek, 2024’te yine alnımız ak bir şekilde halkımızın önüne çıkmayı Yüce Rabbim bizlere nasip etsin” diye konuştu.

BAŞKAN SİLPAGAR, ÇALIŞANLARA HAKLARINI ANLATTI

Toplu sözleşme ile çalışanların kazandıkları hakları bir sunumla aktaran Başkan Silpagar, sosyal izin süresi, yemek ücreti, direksiyon primi, koku primi, sorumluluk primi, izin yardımı, öğrenim yardımı, bayram yardımı, afet yardımı, evlilik yardımı, ölüm yardımı, ücret zammı, ikramiye artışı, kıdem ve iyileştirme zammı, 2021 için ücret zammı konularında sağlanan artış ve iyileştirmelerin hayırlı olması temennilerini iletti. Çalışanların ayakta alkışladığı Başkan Silpagar, sendika temsilcilerine de teşekkür etti.

İmza töreninin ardından Hizmet – İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz tarafından Başkan Silpagar’a teşekkür plaketi takdim edildi. Hizmet – İş Sendika Başkan Danışmanı Mehmet Keskin tarafından Çiftlikköy Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Solmaz’a ve Hizmet – İş Sendika Şube Başkan Yardımcısı Selim Bal tarafından Zirvekent AŞ Genel Müdürü Semih Tüzün’e teşekkür plaketleri verildi.

HANGİ ZAM VE İYİLEŞTİRMELER YAPILDI?

SOSYAL İZİN SÜRESİ, YEMEK ÜCRETİ, DİREKSİYON PRİMİ VE İLK KEZ KOKU PRİMİ

Sözleşme kapsamında ücretli sosyal izin süreleri yaklaşık 2,5 kat artırılırken, yemek ücretlerine 4 kat zam yapıldı. Şoförler için direksiyon primleri 2,5 kat artırıldı. Çöp toplama ve temizlik işlerinde çalışan işçiler için ilk kez koku primi olarak günlük 7 TL ödenecek.

SORUMLULUK PRİMİ GETİRİLDİ

Yine daha önce olmayan sorumluluk primi ile lisans mezunu işçilere her ay maaşla birlikte brüt 400 TL, önlisans mezunu olan işçilere brüt 350 TL öngörüldü. Sorumluluk primi kapsamında Formen, başşoför, çavuş, usta, ustabaşı görevlerinde fiilen bulunanlara her ay maaşla birlikte brüt 250 TL, Temizlik işlerinde araç arkasında, su ve kanalizasyon görevlerinde bulunanlara her ay maaşla birlikte brüt 200 TL, itfaiye ve zabıtada görev yapan işçilere her ay maaşla birlikte brüt 150 TL ödenecek. Ayrıca üstün başarı gösteren personele belirlenecek oranda teşvik primi verilebilecek.

İLK KEZ İZİN YARDIMI KAPSAMA ALINDI

Çalışanın o yıla ait izinlerinin bitiminde izin parası olarak 300 TL izin yardımı ödenecek.

ÖĞRENİM, BAYRAM, AFET, EVLİLİK, ÖLÜM YARDIMLARINDA ARTIŞ

Öğrenim yardımında artış, Kurban ve Ramazan Bayramlarında sendika üyesi işçilere gün başına brüt 100 TL verilecek. Evlilik yardımı 140 TL’den 300 TL’ye çıkarılırken, doğal afetlerde geçerli olacak afet yardım miktarı 5 kat artırılarak 5000 TL olarak belirlendi. Ölüm yardımı, kapsamı da genişletilerek yaklaşık 4 kat artırıldı. Yine ilk defa yapılan giyim yardımı uygulamasıyla sözleşme kapsamındaki çalışanlara her ay net 15 TL ödeme yapılacak.

YÜZDE 25’LİK ÜCRET ZAMMI

Ücret zammı daha önce yüzde 4 iken, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yapılan ücret zammı ile günlük ücreti 127,59 TL ve altı olan çalışanların günlük ücretlerinin 140 TL’ye çıkarıldı. Günlük ücreti 127,60 TL – 142,83 TL arasında olanların günlük ücretleri 157 TL’ye, günlük ücreti 142,84 TL ve üzeri olan çalışanların günlük ücretleri de 205 TL’ye çıkarıldı.

İKRAMİYE ARTIŞI

İkramiyelerde yapılan artışla, yılda 2 kez toplam 10 gün üzerinden ödenen ikramiye tutarları, yılda 4 kez ve toplam 32 gün üzerinden ödenecek.

KIDEM VE İYİLEŞTİRME ZAMMI

Daha önce bulunmayan Kıdem ve İyileştirme Zammı kapsamında, sendika üyelerine 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kıdem sürelerine göre günlük 1 ile 7 TL arasında, önlisans mezunlarına kıdeme bakılmaksızın 9 TL, lisans mezunlarına ise kıdem yılına bakılmaksınız 11 TL kıdem zammı ilave edilecek.

2021 İÇİN ÜCRET ZAMMI

2021 yılı için ücret zammı ise 2020 sonunda almış oldukları günlük ücretlerine TÜİK TEFE endeks artış oranına + yüzde 1 refah payı eklenerek uygulanacak.

Haftalık Revizyon Gazetesi, Çiftlikköy Belediyesi'nde imzalanan toplu iş sözleşmesine geniş yer ayırıp okurlarına duyurdu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.