Öne Çıkanlar Yalova Gülsen Turşak Osmaniye Vakfı Liyakat Canan Kaftancıoğlu

Yalova Belediyesi 11 milyon tazminat ödeyecek!

Revizyon Gazetesi, bu haftaki 28 Ocak tarihli sayısında, Yalova Belediyesi’nin yıllar önce kendi sattığı eski çöplük alanıyla ilgili 11 milyon tazminat ödemeye mahkum olmasını manşetine taşıdı.

Revizyon Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Korkmaz’ın Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u konuyla ilgili belediye meclisini ve Yalova halkını bilgilendirmeye davet etmesine de yer verilen haberde, Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal ve DP Yalova İl Başkanı Ahmet Özsümer’in dikkat çeken açıklamalarına da yer verildi.

YAKUP BİLGİN KOÇAL NE DEMİŞTİ?

Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, yıllar önce satılan çöplük alanıyla ilgili yaptığı açıklamada,”Binlik imar planlarında plan notu olarak şart koşulan 50 yıllık çöpün kaldırılıp kaldırılmadığı kontrol edilmelidir. Kaldırıldığı iddia edilen çöpün çöp döküm alanından başka bir yere dökülmesi mümkün değilken, minareye nasıl bir kılıf bulunduğunun açıklanması, gerekli suç duyurularının yapılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi vicdani bir sorumluluktur çünkü 50 dönümlük eski çöplük alanı bedavaya verilmiş, üstüne de belediye kasasından 11 trilyon lira talep edilmektedir.” demişti.

Yakup Bilgin Koçal’ın açıklaması şöyle;

“Yalova Belediyesine Açık Çağrı.

On yıl görev yapmış bir belediye başkanı sıfatıyla belediye yetkililerinden ricam şudur;

Son yirmi yılda yani benim görev yaptığım dönem de dâhil olmak üzere belediyenin sattığı tüm arsaların listesinin çıkarılması ve satış sonrası binlik planlarının değişip değişmediğinin kontrol edilmesidir. Eğer değişen varsa hiç geciktirmeden planı değiştiren belediye meclisi ve başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmalı ve uygulama planı dondurulmalıdır.

Böyle bir talepte neden bulunuyorum?

Çünkü böyle bir uygulama yolsuzluğun bir başka boyutudur, suçtur.

Belediye olarak satışı yapılan bir yerin satış sonrasında imar planını değiştirerek rant sağlamak suçtur. Geçerli imar planı 1/1000’lik planlardır. Üst ölçekli planların değişmesi, binlik planların da değişmesini zorunlu kılmadığı müddetçe, bahane olamaz ki şimdiye kadar böyle bir mecburiyet söz konusu olmamıştır.

Mesela, 40 dönümlük Turizm alanının üst ölçekli planı değişmiştir ama 2007 yılındaki binlik planla çelişmemektedir. Bu gerekçeyle olası meclis toplantısında binlik planlara 2007’deki hilafına bir plan işlenmesi doğru değildir. O alanın binlik planı 2007 yılından bu yana değişmemiştir. Yalan ve iftirayı çıkarları doğrultusunda alışkanlık haline getirenlerin ‘plan değişti’ iddiası muhakkak açıklığa kavuşturulmalıdır.

Yine mesela, Yalova’daki en büyük soygun diye tanımladığım çöplük alanının satıldığı zamandaki toplam inşaat alanı ne kadardı? Şimdi uygulamada ne kadar inşaat yapılıyor? Ayrıca, binlik imar planlarında plan notu olarak şart koşulan 50 yıllık çöpün kaldırılıp kaldırılmadığı kontrol edilmelidir. Kaldırıldığı iddia edilen çöpün çöp döküm alanından başka bir yere dökülmesi mümkün değilken, minareye nasıl bir kılıf bulunduğunun açıklanması, gerekli suç duyurularının yapılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi vicdani bir sorumluluktur çünkü 50 dönümlük eski çöplük alanı bedavaya verilmiş, üstüne de belediye kasasından 11 trilyon lira talep edilmektedir.

Saygılarımla…”

AHMET ÖZSÜMER NE DEMİŞTİ?

DP Yalova İl Başkanı Ahmet Özsümer, Yalova gündemindeki eski çöplük alanının satışıyla ilgili yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadelerde bulunmuştu.

Önceki yıllarda Yalova Belediye Başkan Yardımcılığı görevi de yapan Ahmet Özsümer,”2014 seçimleri öncesi Afet İşlerinden çöplük alanının %60’ının imara kapatılması ile ilgili gelen bir yazı belediyede kayboldu mu?” diye sormuştu.

İşte Ahmet Özsümer’in o açıklaması;

Son günler de, turizm tesis alanı, Yalova ve Kadıköy Belediyesi’ni hedef alan imar konuları ile alakalı gündem yaratma çabaları aslında, ticari rekabet savaşından başka anlam taşımıyor. Gündeme getirmeye çalışana ve bahse konu alanlara bakın, benzer projelerin savaşları. Can çıkar huy çıkmaz. Dedikodu, iftira, belden aşağı oynama alışkanlıkları yine hortlamış. Ama, rakiplerinin işlerine taş koyalım derlerken, kantarın topuzunu kaçırdılar. Önce bi yok olan çöplüğe bakalım; Birincisi, 2009 seçimleri öncesi, çöplerin % 85’i kaldırılmıştı yalanına kargalar güler. Göreve geldiğimizde döküm Bursa yolu kenarlarına yapıldığı için çevre müdürlüğü tarafından durdurulmuştu. İkincisi, 2014 seçimleri öncesi mahkeme, ya çöpleri kaldırın, ya da 3 milyon tazminat ödeyin demişti, çöpler düzenli olarak 2014 seçimlerine kadar belediye tarafından kaldırılmaya başlamıştı. Bunların belgeleri belediye arşivlerinde mevcuttur. İyi de şimdi ben sorayım; 2009 yılından önce çöpü kim kaldırdı? Nerelere döküldü? Belediyeden ne kadar para aldılar? 2014 seçimleri öncesi Afet işlerinden çöplük alanının % 60’ının imara kapatılması ile ilgili gelen bi yazı belediyeden kayboldu mu? Ruhsat alırken, hafriyat toprağı döküm harcı bedeli, ilgili belediye ye ödenmesi gerekirken, 2 milyon tl neden direk YAKAP’a ödendi? Bu ödenen 2 milyon belediyeden geri istendi mi, Meclis’e getirin uzlaşalım dendi mi? 2014 seçimlerinden sonra da, çöpler başka yerlere dökülmeye devam edildi mi? Bu arazide çöplerin tamamının kaldırıldığına dair, resmî bir yazı var mı? Bu araziyi ilk alan firmanın, Yalova’lı bir siyasi kimlik ile akrabalığı var mı? Turizm tesis alanı ve Kadıköy Belediyesi’ni sürekli hedef alan, çöplüğü gözardı bırakmaya çalışan söylemlerin ardında ki imar savaşlarının ve ticaretin içinde, hangi siyasiler veya yakınları var? Kimlerin kuyruğu, kimlere deymiş? Umarım yerel basın bu soruların cevabını isim isim yazar.”

Anahtar Kelimeler:
Yalova Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.