Yalova Makine İhtisas OSB pilot okulu yalınlaştı

Yalova Makine İhtisas OSB ve pilot okulu Şehit Sercan Yazar MTAL işbirliği ile YTSO’da Yalın Eğitim Proje Uygulamaları Programı gerçekleştirildi.

Programda; Yalova Valisi Muammer Erol’un yanında Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, YTSO Başkanı Tahsin Becan, İŞKUR İl Müdürü Erhan Dede, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uğur İnan, Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, Yalın Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken, ve Şehit Sercan Yazar MTAL Okul Müdürü Fatih Olğun’un yanı sıra Yalın Enstitü yetkilileri ile lise öğretmen ve öğrencileri hazır bulundu.

Ülkemizde yerli, milli üretimi geliştirmeyi ve desteklemeyi kendine misyon haline getiren ve bu anlamda Yalova’da bu üretimi sağlayabilecek millî iş gücünü yetiştirebilmek için birbirinden önemli projeler yürüten Yalova Makine OSB, vizyon projelerinden biri olan pilot okulu Sercan Yazar MTAL öğrencilerinin yalın eğitim süreçlerinde edindiği kazanımları anlatacakları bir program düzenledi. Programda bu kazanımların ne kadar önemli olduğu ve nitelikli istihdama nasıl katkıları olacağı da anlatıldı.

Türkiye’ye örnek bir rol model

“OSB’mizin vizyonlarının 5 ayağından biri olan YALIN üretim konusu bizler ve sanayicimiz için son derece hassas bir noktada yer almaktadır” diyen Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, “Üretim tesislerindeki israfların minimize edilmesi ve mevcut personelin daha verimli kullanılması, proseslerde yapılan iyileştirmeler ile işletmelerin üretim tesislerinden alacakları verimlerin arttırılması sağlanacaktır. Yalova Makine İhtisas OSB ve Şehit Sercan Yazar Yazar Meslek Lisesi ile aramızda olan bu protokol Yalın Enstitü’nün de desteğiyle Türkiye’ye örnek bir rol model olarak bu yıl ve devamlarında sanayi kuruluşlarına ve meslek liselerine ışık olacağını umuyoruz. Sizinle beraber çıkmış olduğumuz bu yolculukta öncelikle öğrencilerimize ışık olan tüm öğretmenlerimize yalın dönüşüm yolculuğunda 12. sınıf öğrencilerimizin yalın üretim eğitimlerinde öğrendikleri 5S, Kaizen, SMED gibi yalın metodları uygulama süreçlerinin takibini haftalık olarak ilk günlerinden itibaren öğretmenlerimizi de dahil ederek teorik ve pratikte toplam 7 aylık süreç içerisinde 11. ve 12. sınıf öğrencilerimizle beraber bu yolcuğa başladık. Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin uygulamalarını haftalık olarak Yalın Enstitü ve mentor öğretmenlerimizle takibini gerçekleştirerek her aşamasında onlara destek olduk.” dedi.

Yalın Model Fabrika!

Yalova Makine OSB Başkanı Direnç Özdemir,”Bu anlamda yaptığımız çalışmalardan kısaca bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 1 senelik süreçte okul yönetimi, Yalın enstitü ve OSB yetkilileriyle birlikte Yeni Nesil Meslek lisesi çalıştayları düzenledik. Misyon, vizyon, stratejik plan gibi konularda okul yönetici ve öğretmenlerimizin de özverisi ile haftasonları dahil beyin fırtınaları yaptık, projeler yazdık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu çalıştaylar devam ederken diğer taraftan, okulumuz içerisinde bir Yalın model fabrika sınıfı kurduk ve öğretmenlerimiz yalın teori ve model fabrika uygulama eğitimleri aldılar. Okul yönetiminin de katılımıyla 100’e yakın öğretmen eğiticinin eğitimini tamamlandı. Bu süreç sonunda okul genelinde 15 mentör öğretmenimiz bizzat yalın eğitim verebilir seviyeye geldiler. Sonuç olarak, şu ana kadar yaklaşık 160 öğrencimiz Model Yalın Fabrika sınıfımızda teorik ve pratik eğitimler alarak yalın yolculuğundan geçti. Tabi bugünün yıldızları yalın staj programlarını başarıyla tamamlayan 12. Sınıf öğrencileri. Çünkü onlar Yalın eğitimlerde öğrendikleri yöntemlerle Yalova genelindeki firmalara belki de lisans eğitimi düzeyinde bir endüstri mühendisi seviyesinde katkılarda bulundular, iyileştirmeler yaptılar. Bugün de bu uzun soluklu sürecin nihai halini sizlerle paylaşmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl ve yıllarda da tüm 11 ve 12. Sınıf öğrencileri de yine aynı şekilde bu eğitimlerden geçerek hem meslek lisesi branş diplomasını alarak usta olacaklar hem de Yalın eğitim başarı sertifikalarını alarak firmalarımızın aradığı nitelikli aranan personel, uzman seviyesine geçmiş olacaklar.” dedi.

Direnç Özdemir, “Tüm bu süreçlerin içerisinde yer alan yeni nesil meslek lisesi fikrinin inşasında görev alan ve süreçlerinin planlaması ve uygulanmasında emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Yalova Sanayi ve Ticaret Odamıza Yalın Enstitü, okul yönetimi, kıymetli öğretmenleri ve OSB’miz personeline çalışmalarından dolayı teşekkür eder bu yolda hız kesmeden her zaman daha ileriye gitmelerini, vizyon belirlemelerini dilerim. Dilerim ki çıkmış olduğumuz bu yolda yerli, milli üretimi destekleyerek mevcut iş gücümüzü pekiştirmek amacımızı ve meslek lisesinin memleket meselesini olduğunu anlatmamıza yardımcı olacaktır. Biz bu süreçte yalınlaştık yalınlaşırken de keyif aldık.” ifadelerinde bulundu.

Sercan Yazar MTAL öğrencileri nitelikli istihdamın parçası olacaklar

Yalova Makine OSB Başkanı Direnç Özdemir’den sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol, projeye destek vermekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken, Sercan Yazar MTAL öğrencilerinin nitelikli istihdamın Yalova’daki ilk parçası olduklarını belirtti. Yeniyol, böyle bir nitelikli istihdam projesinin bayraktarlığını yaptığını belirttiği OSB Başkanı Direnç Özdemir’e teşekkürlerini iletti.

Programda:

Süreç boyunca mentor hocalar ve öğrenciler, okul yönetimi, Yalın Enstitü yönetimi, firma yetkilileri duygu ve düşüncelerini aktardıkları Meslek lisesi Yalın eğitim süreçlerini kapsayan bir video kolajı yayınlandı.

Yalın Enstitü ve OSB yönetimi, Yalın Eğitim Proje Uygulamalarında gösterdikleri üstün başarıları için öğrencilere plaket ve sertifika verdi.

Yalova Valiliği himayesinde imzalanan protokol kapsamında Yalova Makine OSB’nin pilot okulu olan Şehit Sercan Yazar Meslek Lisesi, Yalın Enstitü ve OSB işbirliğinde düzenlenen "Yalın Eğitim Proje Uygulamaları" programı adı altında öğrenciler sunum gerçekleştirdi.

Yerli, Yenilikçi, Yeşil, Yüksek Teknolojili ve Yalın vizyonu gereği başlatmış olduğu çalışmalar kapsamında Yalova Makine OSB Yönetimi, Yalova ili ve hatta ülkemiz adına ilklerden biri olacak olan Meslek Lisesi Yalın Model Fabrika Eğitimleri adına, günümüze kadar tüm paydaşların özverili çalışmalarıyla gerçekleştirdikleri programın artık meyve verdiğini görmüş olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Öğrencilerin yaptıkları sunumların ardından Okul Müdürü Fatih Olğun ve Yalın Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken’in konuşmaları ile program sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.