YTSO Başkanı Tahsin Becan: Esnaf zor durumda

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, son dönemlerde artan elektrik, doğalgaz, akaryakıt, işçilik ve girdi maliyetlerinin esnaflardan, sanayicilere varıncaya kadar birçok sektörde ciddi maliyet sorunlarına yol açtığını ifade etti.

YTSO Başkanı Tahsin Becan, son dönemlerde elektrik, doğalgaz, akaryakıt, işçilik ve girdi maliyetlerine gelen zamların esnaf, tüccar, nakliyeci ve sanayicileri zor durumda bıraktığını belirterek bu duruma çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Tahsin Becan açıklamasında,"Son aylarda gelen zamların elektrik ve doğalgaz faturalarına yansıması ile birlikte en ufak esnafımızdan en büyük sanayicimize varıncaya kadar her sektörü ciddi anlamda sıkıntıya soktu. Ödediği kiranın neredeyse üç katı elektrik ve doğalgaz faturası ödemekle karşı karşıya kalan esnaflarımız var. Sadece bu iki kalemde yüzde 100'ün üzerindeki maliyet artışları yaşandığını üzülerek görmekteyiz. Artan maliyetler nedeniyle esnaf, tüccar ve sanayicilerimiz bırakın kar etmeyi mevcut durumunu koruyamayacak duruma gelme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ayrıca akaryakıt ürünlerine gelen zamlarla birlikte ulaşım ve nakliye sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizde ciddi zorluklar yaşamaya başlamıştır." dedi.

Tahsin Becan,"Bu artışlardan çok ciddi şekilde etkilenen sektörlerin ayrı değerlendirilmesi ve sektörel bazlı uygulamalar yapılarak enerji maliyetleri düşürülmelidir. Dünyada gelişmiş ülkelerde gelir vergisi, kamu cezaları gibi bazı vergisel düzenlemeler gelirlerine göre değişiklik göstermektedir. Evlerde sağlık sorunu olan vatandaşlarımız bile elektrikli tıbbi cihazlarını 24 saat kullanmak zorundalar, bu yüzden elektrik giderlerini karşılamada zorlanıyorlar. Bu anlamda da Ülkemizde de enerji maliyetlerinde ki fiyatlandırmanın işletmelerin durumlarına göre belirlenmesi makul bir uygulama olacaktır, yani küçük işletmelerle büyük işletmeleri birbirinden ayırmak gerekmektedir. Cirosu az olan küçük esnafla cirosu yüksek olan şirketlerin kw başına ödediği birim fiyat farklı olmalıdır. Az kazanandan az, çok kazanandan da çok alma üzerine her yapılandırma göz önüne alınmalıdır. Maalesef çoğu sektörde karlılık kalmadığı gibi az da olsa bazı sektörlerde kar artışı yaşanmıştır. Ancak yapılan cirolar sonucunda iş yapılmış görünse bile giderler gelirleri aşmıştır." dedi.

Tahsin Becan,"Ocak ayından itibaren Elektrik, doğalgaz akaryakıt işçilik ve girdi maliyetlerine gelen zamlarla birlikte artan maliyetler ticari faaliyetleri neredeyse sürdürülemez hale getirmiştir. Bu maliyet artışları karşısında zor durumda kalan esnaf, tüccar ve sanayicilerimiz için en kısa sürede mutlaka bir çözüm yolu bulunmalı.

Devlet büyüklerimizden özellikle bu üç kalemdeki artışları ciddi bir şekilde ele alıp çözüm bulunmasını talep ediyoruz. Yalova’daki üyelerimizle yaptığımız görüşmeleri raporlayıp Bakanlığa ilettik. Esnafın enerji maliyetlerini düşürücü ve faturalandırmada da sektörlere göre birim fiyatları farklı olmalıdır. Aksi halde bu günlerde birçok işletmede baş gösteren sıkıntılar önümüzdeki aylarda içinden daha da çıkılamaz bir hale gelebilir, ancak Devletimiz, esnafımız hep birlikte ortak akılla hareket ederek tüm sorunların üstesinden gelebiliriz" ifadelerinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
YalovaTahsin BecanYTSO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.