GERÇEK BUDUR…

Yalova Valisi Sn. Muammer Erol tek firmanın girdiği Köy Hizmetleri arsasının ihalesi ile alakalı İl Genel Meclisi Başkanı ile beraber bir basın açıklaması düzenlemişler. Ve “Bu alanda toplam 640 milyon TL’lik yatırım yapılacak. Sadece bununla da kalınmayacak. Yapılan inşaatların kumu, demiri, çimentosu da Yalova’dan alınacak. Buradaki insanlara istihdam sağlanacak. Oluşacak ticari alandan tüm Yalova pay sahibi olacak, faydalanacak” demiş. Ve “ağzı olan konuştu. Burası araba, aceme, yamyama peşkeş çekiliyor diyen ve benzeri eleştiri yapanların bir özür borcu olduğunu da düşünüyorum” diye devam etmiş.

Kendisinden ben de bu konuda eleştiri yapan kişilerden biri olarak özür diliyorum. Ben bu inşaatın kumunun İtalya’dan, çimentosunun Çin’den, demirinin de Amerika’dan alınacağını düşünmüştüm. Burada Hindistan’dan gelen insanların çalışacağını hayal etmiştim ve sadece bu sebeplerden dolayı konu hakkında eleştiride bulunmuştum. Ama yanılmışım. Bu inşaat malzemeleri Yalova’dan alınacakmış meğer. Nasıl rahatladım, nasıl huzura kavuştum bir bilseniz.

-İhaleye tek firmanın katılmasının ve devretme yetkisi bulunmasının hiç önemi yok tabi. Nasıl olsa kumu, çimentosu ve demiri buradan alınıyor. Ve Yalova’dan insanlar çalışacak.

-İhalenin % 28,44 oranıyla hasılat paylaşımıyla verilmesinin de hiç önemi yok. Nasıl olsa burayı alan firma sahibi anladığım kadarıyla arap, acem veya yamyam da değil. O yüzden haliyle bu oran da önemli değil.

Anlaşılmayan şey şudur. Bu ve benzeri alanlar Yalova’nın önemli, göz önünde ve kamunun mülkiyetindeki alanlardır. Kamu mülkiyetindeki alanlar sadece kamu çalışanlarının üzerinde yorum yapabildiği ve karar verdiği alanlar değillerdir. Mülkiyet dolayısıyla halkındır. Yalova halkı da bu alanlar hakkında doğal olarak duyarlıdır. Bu duyarlılık neticesinde eleştiri de yapar, yanlış varsa dile de getirir. Sonuç itibarı ile;

-İhaleye tek firmanın katılması durumunda rekabet ortamının oluşmaması endişesiyle ihaleyi ertelemek gerekir.

-% 28, 44 oranı Yalova’daki gayrimenkul sektöründeki reel durum göz önüne alındığında düşük bir orandır.

Gerçek budur.

Mehmet Gürel

CHP Yalova İl Başkanı