CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel: Yaptıklarınızın faturasını millet sandıkta size ödetecektir

TBMM’de 2021 bütçesi, YÖK ve üniversite bütçeleri üzerine CHP Grubu adına konuşan Yalova Milletvekili Özcan Özel,”Üniversitelerimiz, araştırma, sorgulama, nitelikli insan kaynağı yetiştirme, toplumsal sorunlara çözüm üretme gibi temel işlevleri yerine getiren kurumlarımızdır. On sekiz yılda üniversite sayımız arttı, üniversite öğrenci sayımız arttı, görece olarak daha az olmasına rağmen öğretim üyesi sayımız da arttı ama Türkiye'de eğitim sistemi çöktü, üniversitelerimizin pek çoğu üniversite olmaktan çıktı. Bütçeleri yetersiz. 129 devlet üniversitesinin ve YÖK'ün bütçesini topla, hepsinin bütçesi dünyada adından söz ettiren bir üniversitenin bütçesi etmiyor. Üniversitelerin bütçe sorunu var, fiziki altyapı sorunu var, bina sorunu var, idari ve akademik özgürlük sorunları var.” dedi.

Özcan Özel,”Rektörler seçimle iş başına geliyordu, üniversitede seçim yapılıyordu. İleri demokrasi düzeninde rektörlük seçimlerini de kaldırdınız. Tek yetkili Cumhurbaşkanı, partinizin Genel Başkanı oldu. Rektör olabilmek için en az üç yıl profesör olmak gerekirken kaldırdınız, bir gün sonra profesörlükte geçirdiği süre üç yıl olmayan bir kişiyi rektör olarak atadınız. Atadığınız rektörlere bakın: Biri çıkıyor "Ben Genel Başkanımızın ildeki temsilcisiyim." diyor, diğeri "Cumhurbaşkanına itaat etmek 'farzıayn'dır, karşı gelmek de 'harpten kaçmak' manasına gelir, haramdır ." diyor. Bilim dünyası için büyük kazanç olan bu rektörleri çok mu arıyorsunuz, merak ediyoruz? Üniversitelerde yürüttüğünüz siyasal ve yandaş kadrolaşma, üniversiteleri üniversite olmaktan çıkarmış, akademiyi iflasa sürüklemiştir.” dedi.

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel,”Kişiye özel rektör düzenlemesi yapılır da kişiye özel, adrese teslim akademisyen ilanı olmaz mı? Maalesef üniversiteler bu konuda uzmanlaştı. Atıf, alan, yayın konusunda değil, adrese teslim ilan yazma konusunda ordinaryüs profesörü oldular. Yerli tohum merkezine dozerle dalan rektör, eşine özel kadro ilanı yayınladı. Bir rektörün 3 kızı, damadı, yeğeni, o üniversitede görev yapıyor. Yerel yönetimler programı için ilan yayınlandı, aranan şart: Müzik eğitimi lisans mezunu olmak, şaka gibi.” dedi.

Özcan Özel,”Sayıştayın 2019 Denetim Raporu'nda, bir üniversiteyle ilgili ilanların büyük çoğunluğunda özel ve belli bir kişiyi çağrıştıran şartlar istenmiş. Alım yapılacak toplam 195 kadronun tamamı için sadece birer kişi başvuru yapabilmiş ve aynı kişiler kadrolara alınmış denmektedir. Devleti şirket gibi yönetecektiniz, yönetiyorsunuz ama aile şirketi gibi. Osmanlı'da bir dönem "beşik ulemalığı" sistemi vardı çöküşe götüren, şimdi üniversitelerde bunu inşa ediyorsunuz. Onlarca üniversitede adrese teslim kadrolar, akraba öğretim üyeleri var.” dedi.

Özcan Özel şöyle devam etti;

“Üniversitelere ayırabildiğimiz bütçe, zaten dünyadaki birçok üniversitenin gerisinde, o bütçeler de böylesine verimsiz kullanılırsa bilim gelişmez, bilimsel çalışma yapılmaz, akademi iflas eder. Üniversiteyi üniversite yapan bilgidir; liyakat yoksa, bilgi olmaz. Tüm Türkiye'de, tüm kurumlarda olduğu gibi, üniversitelerde de liyakati yok ettiniz. Bu rektörlerle mi, bu kişiye özel adrese teslim üye alımlarıyla mı ilk 500'e gireceksiniz? (CHP sıralarından alkışlar) AR-GE yapacağız, bilimle öne çıkacağız. Bu yaşananlardan daha vahimi de bu sistemin kanıksanması ve sürdürülmesidir. Bir tarafta, ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmenler var, sokakta kabak çekirdeği satarak geçinmeye çalışan doktoralı insanlar var, çöpten yemek toplayanlar var; diğer tarafta ise saray düzeni var, lale devri var. Millete "kemer sıkma" "acı reçete" denirken saraylarda oturup devleti temsil için pahalı uçaklara, arabalara biniyorsunuz. Refah ve medeniyet göstergesi, sizin oturduğunuz saray değil, bindiğiniz pahalı otomobiller değil, uçtuğunuz uçaklar değil; telefonu olmayan, tableti, bilgisayarı, televizyonu olmayan, internet kotası yetmeyen milletin evlatlarına nitelikli eğitim verebilmektir.”

Özcan Özel,”On sekiz yıldır yönettiğiniz bu ülkenin çocukları geleceğini yurt dışına gitmekte görüyorsa, işsizliğe, umutsuzluğa, mutsuzluğa mahkûm edilmişse bu, eğitimden sağlığa, devlet yönetiminden ekonomiye, adaletten maliyeye her alanda yaptığınız hataların faturasıdır. Sarayda lale, üniversitelerde sülale devri yaşanırken 500 bin ataması yapılmayan öğretmenimiz, Sayıştay raporlarına göre 138 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu sene en azından 60 bin öğretmen atamasını yapın. Öğretmenleri "sözleşmeli" "ücretli" "kadrolu" diye ayırmaktan vazgeçin. Öğretmenlere verdiğiniz 3600 sözünü yerine getirin. Mülakatı başarıyla ve hakkıyla geçen, tercihlerini yapan 920 ücretli öğretmeni atayın. Seçim yaklaşıyor, sayılı gün çabuk gelip geçer. Seçim ile senedin günü çabuk gelir. Bu yaptıklarınızın faturasını millet sandıkta size ödetecektir.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Özcan Özel
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.