Varank: Bizden önce Yalova’da yan gelip yatmaktan başka bir şey yapılmamış!

Son dakika... Yalova'da 4 milyon bütçe ile hayata geçecek Altınova Doğal Ürünler Üretim Çarşısı Temel Atma Töreni’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,"Bizden önce Yalova’da yan gelip yatmaktan başka bir şey yapılmamış!" dedi.

Altınova Belediyesi Doğal Ürünler Üretim Çarşısı’nın temeli Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından atıldı.

Bakan Varank, Yalova'nın Altınova ilçesinde Altınova Doğal Ürünler Üretim Çarşısı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, son günlerde başta Manavgat ve Marmaris olmak üzere Türkiye'nin çeşitli noktalarında meydana gelen yangınlarda ciğerlerinin yandığını, öncelikle verdikleri cansiparane mücadele esnasında hayatını kaybeden yangın emekçilerine, ormancılara ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dilediğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "VLP temelli yerli aşı da vatandaşlarımızın fedakârlığıyla son noktalara yaklaşmaktayız. Ben VLP aşısında kendim de gönüllü oldum. Faz-2 çalışmaları bitmek üzere, inşallah Faz-3 aşamasına yakın zamanda geçeceğiz. Bu aşının yeni varyantlar karşısında önemli bir direnç sağlayacağını öngörüyoruz. İnşallah Faz-3'e de geçtikten sonra biz yerli aşımızı sene sonundan önce herkesin hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Bakan Varank, “Mavinin ve yeşilin buluşma noktası olan güzel şehrimiz Yalova, insana ayrı bir huzur veriyor. Malumunuz, son günlerde başta Manavgat ve Marmaris olmak üzere ülkemizin çeşitli noktalarında meydana gelen yangınlarda adeta ciğerimiz yandı. Ben bu vesileyle, öncelikle verdikleri cansiperane mücadele esnasında hayatını kaybeden yangın emekçilerimize, ormancılarımıza ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Afet esnasında yaralanan tüm vatandaşlarımızın tez zamanda şifalarını bulmalarını niyaz ediyorum. Şunu bilmenizi isterim ki; devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Koordinasyon masası ilk günden beri gece gündüz çalışıyor. 9 insansız hava aracı anlık görüntü alıyor; 14 uçak, 45 helikopter, yüzlerce arazöz ve iş makinası da anında müdahale ediyor. Binlerce itfaiye ve orman personelimiz, güvenlik güçlerimiz sahada. Bunun yanında, vatansever gönüllülerimiz de ekiplerimize yardımcı oluyorlar. Afet bölgelerindeki vatandaşlarımıza; kira yardımından vergi ve borçların ertelenmesine, hasarların karşılanmasından faizsiz acil destek kredisine kadar pek çok destek vereceğiz. Milletimiz müsterih olsun. Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti olarak, devlet-millet el ele verecek bu zor günleri tez zamanda, hep birlikte atlatacağız. “Hep birlikte” diyorum, çünkü doğal afetler; siyasetin üzerinde olan, milli birlik ve beraberlik ruhunu pekiştiren hadiselerdir.” diye konuştu.

ELLERİNİ OVUŞTURAN BİR ZİHNİYET VAR

“Ne yazık ki ülkemizde, bu dayanışma ruhuna kast eden bir engel var, o da Ana Muhalefet Partisi ve müzmin muhalifler” diyen Bakan Varank,”İnanın yapılan açıklamalara, yürütülen kara propagandaya baktığınızda şunu açıkça görüyorsunuz... Karşınızda ‘kriz çıksın, kaos olsun, felaket olsun insanlar zor duruma düşsün, biz de bundan faydalanalim’ diye bekleyen, ellerini ovuşturan bir zihniyet var.” dedi.

Varank şöyle devam etti;

Afet yönetimi nedir, kriz yönetimi nasıl yapılır?” diye sorsanız üç cümle kuramayacak Kılıçdaroğlu çıkıyor, afet uzmanı gibi ahkâm kesiyor.

Doğal afetleri dahi AK Parti’ye bağlayacak kadar şirazeden çıkmış vaziyette.

Beyefendi afet bölgesine gidiyor, orada canlarıyla mücadele eden ekiplere, vatandaşlara moral vereceğine acılardan siyaset devşiriyor.

Aynı gün görevi başında 2 şehit vermiş olan Orman Genel Müdürlüğü’nde dahi suç arayabiliyor.

Biz yangına su taşırken, bunlar oraya fitne, fesat, kirli siyaset taşıyorlar.

Ama hiç merak etmeyin, bunlara rağmen biz birlik ve beraberlikten asla vazgeçmeyeceğiz.

YALOVA’YA HİÇBİR ZAMAN ELİMİZ BOŞ GELMEDİK

Bildiğiniz üzere Yalova’ya hiçbir zaman elimiz boş gelmedik. Bugün de yatırım, üretim ve istihdam gündemiyle temel atma törenleri ve açılışlar yapmak üzere Yalova’dayız.

Günün bu erken saatinden, gecenin son ışıklarına kadar oldukça yoğun bir programımız var. Tabi bizim kültürümüzde kadınlarımıza öncelik vermek, kadınlarımızı baş tacı etmek vardır. Bu nedenle günün ilk programını, kadınlar için istihdam kaynağı olacak “Altınova Yöresel Ürünler Merkezi”nin temel atma törenine ayırdık. 4 Milyon Liraya yakın bütçesi olan bu projeyi Kalkınma Ajansımız ve Altınova Belediyemiz ile birlikte geliştirdik. Yaklaşık bir dönümlük alana sahip olacak bu merkezde yöresel ürünlerin üretim alanları, satış reyonları, hediyelik eşya dükkanları olacak. Engellilere uygun olarak inşa edilecek olan tesisimiz bu yönüyle de örnek teşkil edecek.

Proje ile ilimizin yöresel ürünlerdeki katma değerini arttıracağız. Belediye başkanımız da değindi, bu merkezi kadın üretici kooperatifimizle işleteceğiz.

Kadınlarımız reçel, salça, erişte ve tarhana gibi doğal ürünleri üretip satacaklar. Böylece hem istihdam olanaklarını artıracağız hem de kendi girişimlerini kurmaları noktasında kadınlara destek sağlayacağız.

Tam kapasite faaliyete geçtiğinde yaklaşık 100 vatandaşımızın bu merkezden faydalanacağını öngörüyoruz. Takip etmişsizindir, son dönemde birçok ilimizde kadın istihdamını ve girişimciliğini artıracak projeleri hayata geçiriyoruz.

Hamdolsun bunların her birinde çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Çünkü kadınların sosyal ve ekonomik hayata dahil olmaları çok önemli pozitif etkileri beraberinde getiriyor.

Her zaman söylüyoruz, bizim tek derdimiz bu ülkenin kalkınması hususunda taş üstüne taş koymak. Vatandaşlarımızın bize verdiği yetkiyle onlara hizmet edebilmek. İşte bu merkez de inşallah Yalova’ya kazandırdığımız eserlerden biri olarak kayda geçecek.

Ben bu vesileyle bu projede emeği geçen Doğu Marmara Kalkınma Ajansımıza, Altınova Belediyemize ve Kaymakamlığımıza şükranlarımı sunuyor, Altınova Yöresel Ürünler Merkezi’nin Yalova’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

YALOVAMIZ GENÇ BİR NÜFUSA SAHİP

İl nüfusunun yaklaşık %70’i çalışma çağında. Eğitimin kalitesi ve okuryazarlık oranları açısından da üst düzey bir performans sergiliyor. Diğer taraftan Türkiye’nin üç büyük şehrinin kesişim noktasında benzersiz bir konuma sahip. Hinterlandında Türkiye’nin en büyük sanayi bölgeleri yer alıyor. Ancak baktığınızda, bizden önce bu şehirde yan gelip yatmaktan başka hiçbir şey yapılmamış.

Soruyorum size: Yalova gibi yüksek potansiyele sahip bir şehrin kurulu tek bir OSB’si olmaz mı? 2002 yılına kadar olmamış… Ondan da geçtim. Tek bir sanayi sitesi kurulmaz mı? O da yok. Hamdolsun biz geldikten sonra seri bir şekilde atılımlarımızı gerçekleştirdik. Bugün Yalova’da, projesi devam edenlerle birlikte 5 OSB var.

Yalova, AKSA, AKKİM ve DOWAKSA gibi dünya çapında firmalara ev sahipliği yapıyor. Tabi işin bir de istihdam tarafı var.  Şu anda OSB’lerimizde yaklaşık 3 bin 500 emekçimiz çalışıyor. İnşallah tüm parsellerin yatırıma açılmasıyla beraber bu sayı 20 binleri aşacak.

Yine hükümetlerimizin desteklediği Yalova Konfeksiyoncular Sitesi’nde üretimler tüm hızıyla sürüyor. Bu sanayi sitesinin kurulum aşamasında Bakanlık olarak 17 milyon lira kredi sağladık.

Değerli kardeşlerim Siz gayet iyi biliyorsunuz... Bizim bütün derdimiz bu iklimi, bu güzel şehri koruyarak Yalova’yı nasıl daha fazla kalkındırırız bunun mücadelesini vermek.

Bunun yolu da katma değerli üretim ve yüksek teknolojiden geçiyor. Bu yüzden Yalova’da bir Teknopark kurulmasını destekliyoruz. Teknoparkımız yakın zamanda firma alımına başlayarak faaliyete geçecek. Gençlerimiz de böylelikle parlak fikirlerini ürüne dönüştürebilecekleri bir alana sahip olacak.

Ayrıca Yalova’daki firmalarımız da, katma değerli üretim için gerekli olan Ar-Ge Merkezi yatırımlarını yapıyorlar. Şu ana kadar 4 firmamız Ar-Ge Merkezi, bir firmamız da Tasarım Merkezi kurdu. Bu firmalarımıza sağladığımız destek tutarı 45 milyon liraya yaklaştı. Yine, TÜBİTAK, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları aracılığıyla sağladığımız destek tutarları da yaklaşık 130 milyon lirayı buldu.

Şehrimizde yapılan sanayi yatırımları da tüm hızıyla devam ediyor. Son 19 yılda Yalova için 455 yatırım teşvik belgesi düzenledik.

Bu yatırımlar tamamlandığında Yalova’da 40 bine yakın istihdama kapı aralanmış olacak. Anlayacağınız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bizim istikametimiz belli...

Bizim rotamız yatırım, üretim, istihdam ve ihracata kilitlenmiş durumda. Şehirlerimizin ve bölgelerimizin güçlü olması, büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin ilk basamağını oluşturuyor.

Bu bağlamda illerimizin ayrı ayrı potansiyellerinden ne kadar fazla faydalanabilirsek, o kadar hızlı bir şekilde hedefimize ilerleriz. Ve ortaya çıkan refahtan da, sadece belirli bölgelerde yaşayanlar değil tüm Türkiye faydalanmış olur.

İşte bu yüzden özellikle Kalkınma Ajanslarımız Bölgelerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak projelerine, desteklerine devam ediyor, önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Bugün bunun en güzel örneklerinden birinin temelini atıyoruz. İnşallah en kısa zamanda tamamlayarak kurdelasını da keseriz.

Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken,  Altınova Yöresel Ürünler Merkezi’nin kurulmasında görev alan tüm taraflara teşekkür ediyor, Merkez’in Yalova’ya ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.