Tahsin Becan: Yalova'nın geleceği tehlikede!

Bilim insanları Marmara Denizi’nde oksijen seviyesinin her geçen yıl düştüğünü ortaya koydu. Çınarcık Çukuru’ndan elde edilen son veriler deniz ekosisteminin can çekiştiğini gösteriyor. Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi'nin yakın dönemde yayımlanan verilerini değerlendiren CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, durumunun endişe verici olduğunu belirterek, denizin temiz ve sağlıklı kalmasının sadece çevre açısından değil, aynı zamanda Yalova'nın ekonomik refahı için de hayati önem taşıdığının altını çizdi. Becan, çevre koruma önlemlerinin artırılması ve kirliliği önlemeye yönelik adımların acilen atılması gerektiğini vurguladı.

Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi'nin sonuçları nefes kesen güzellikleriyle ünlü kıyı kenti Yalova'nın geleceğinin çarpıcı şekilde tehlikeye girdiğini ortaya çıkardı. Çınarcık Çukurunda yapılan araştırmalar, denizdeki oksijen seviyesinin her geçen yıl dramatik biçimde düştüğünü gözler önüne serdi. 1980’li yıllarda litrede 2 miligramın üzerinde seyreden oksijen değerleri, 2023 yılında litrede 0,5 miligramın altına indi.

“AKCİĞERİMİZ SÖNMEK ÜZERE”

MARMOD Projesinden elde edilen çarpıcı verileri değerlendiren CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, ortaya çıkan tablonun Yalova'nın sosyo-ekonomik dokusu için ciddi bir risk oluşturduğunu ifade etti. Oksijen azlığının yarattığı tahribat nedeniyle deniz ekosisteminin dengesinin her geçen yıl kötüye gittiğini kaydeden Becan, “Dünya üzerinde ilk 25-30 metreden sonra oksijenin tükendiği neredeyse başka bir deniz yok. Denizde tükenen oksijen, karada da nefes almayı imkânsız hale getirir. Marmara Denizi, Yalova’nın akciğeridir. Acilen önlem alınmadığı takdirde akciğerimiz sönmek üzere” dedi.

“BALIK BİTERSE…”

Yalova’nın gelecek perspektifinde balıkçılığın ve denize dayalı ekonomik kalkınmanın önemli yer tuttuğuna işaret eden CHP’li Tahsin Becan, çevresel koruma ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda yıllardır kalıcı çözüm üretemeyen merkezi yönetimin sınıfta kaldığını belirtti. Becan, “Deniz ekosistemi, Yalova'nın can damarı. İlimizin ekonomik geleceği için de kritik bir faktör. Ancak Marmara denizinde balık popülasyonu gün geçtikçe azalıyor ve bu durum halihazırda sıkıntı yaşayan Yalovalı balıkçılarımızı olumsuz etkiliyor. Önlem alma konusunda kararlı davranılmaz ve bir an önce harekete geçilmezse Yalova'da balıkçılığın merkezi olan ve 150 yıldır balıkçılık yapan yaklaşık 400 haneli Kapaklı köyümüz başta olmak üzere ekmeğini denizden kazanan Yalovalılar mağdur olacak” dedi.

“TURİZM DE ETKİLENİR”

Yalova’nın denize kıyı uzunluğunun fazla olması nedeniyle turizm sektörü açısından stratejik konumda olduğunun altını çizen Becan, deniz kirliliği ve düşen su kalitesi nedeniyle kenti tercih eden turist sayısında azalma olacağına ve plajların boş kalacağına dikkati çekti. Yalova'nın sosyo-ekonomik geleceği için vazgeçilmez bir unsur olan Marmara Denizi için acilen harekete geçilmesi için çağrı yapan Tahsin Becan, “Zengin doğal kaynaklarımız, dünyada eşine az rastlanır Termalimiz ve ekoturizm olanaklarımızla gelişmeye açık lokasyondayız. Ancak ‘yokmuş gibi’ yaparak, kirliliği görmezden gelerek, oluruna bırakarak Mavi bayraklı plajlarımızı, kumsallarımızı ve denizimizi koruyamayız” uyarısında bulundu.

“ETKİLERİ AĞIR VE KALICI OLUR”

Sanayi atıkları, tarımsal kirlilik ve kentsel drenaj gibi insana bağlı faktörler nedeniyle yıllardır azot ve fosfor yükü artan Marmara Denizi’nde ekosistem dengesinin bozulduğuna vurgu yapan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Suda oksijenin tükenmesi deniz yaşamı için zararlı olduğu kadar aşırı azot ve fosfor nedeniyle su yüzeyinde oluşacak toksinler de insan sağlığı için tehlike oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM BELLİ”

Deniz ekosisteminin sürdürülebilirliğinin Yalova'nın geleceği için hayati önem taşıdığını vurgulayan Tahsin Becan, çevre koruma konusunda acil adımların atılması gerektiğini belirtti. MARMOD Projesinden elde edilen verilerin Yalova'nın ekonomik ve ekolojik geleceği açısından göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir uyarı olduğunu da ifade eden CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Yalova'yı zorlu bir mücadele bekliyor. Şehir bu bakımdan siyasi çekişmeleri, beklentileri ve kaygıları bir kenara bırakmalı. Yerel yönetimler, çevre aktivistleri ve halk el ele vermelidir. Deniz kirliliğine, aşırı balık avına ve çevre tahribatına karşı ortak bir direnç göstermek, Yalova'nın güçlü geleceği için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Gelecek nesillere temiz bir Marmara Denizi bırakabilmek için şimdi adım atmanın zamanı geldi. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yalova’nın geleceğini korumak adına her türlü girişimde bulunacağım” açıklamasını yaptı.

Anahtar Kelimeler:
Tahsin BecanYalova
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.