Öne Çıkanlar Yalova Belediyesi Yalova Koru Taksi Yeşil Körfez Su Birliği Mustafa Tutuk

SALMAN: AKP KENTİMİZDE HALKTAN VETO YİYELİ 3,5 YIL OLDU
Aralık ayı Yalova Belediye Meclisi gündemine gelen ve AKP’li Meclis Üyeleri’nin oylarıyla meclisten geçen Meteoroloji Müdürlüğü’nün yanında bulunan park alanının Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisi kararını Belediye Başkanı Vefa Salman veto edeceğini açıklamıştı. Bu karara cevap veren ve "milletin vetosunu dikkate alırız" diyen AKP İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’a, Salman “AKP kentimizde veto yiyeli 3,5 yıl oldu” diyerek cevap verdi.

“HUKUKA UYGUN OLMADIĞI İÇİN VETO EDECEĞİM”

Salman, şöyle konuştu;
“5393 sayılı kanunun 23. maddesinde ‘Belediye Başkanı hukuka aykırı gördüğü meclis kararlarını gerekçesini de göstererek yeniden görüşülmek üzere meclise iade edebilir’ demektedir. Bu yer ile ilgili olarak komisyon kararında da görüldüğü gibi ilgili kurumlardan henüz görüşler gelmemiştir. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği okul alanı için 5 bin ila 8 bin metrekare olma şartı aramakta. Bu alan bu şarta uymamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bu yönetmeliğin olmasına rağmen öncelikle bu alanın okul için uygun olduğunu belirten bir yazı vermesi gerekiyor. Bu yazı yok.

Daha sonra Meteorolojideki yeşil alana karşılık olarak gösterilecek olan Araştırma Enstitüsü içindeki yer ile ilgili Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden görüş alınması gerekmektedir. Sonrasında Toprak Koruma Kurulu kararıyla tarım arazisi vasfından çıkarılmasına ilişkin valilik kararı, ardından İçişleri Bakanlığının bu alanda kamu yararı oluştuğuna dair görüş vermesi gerekmektedir. Tüm bu görüşler sonrasında Tarım Bakanlığının nihai kararı vereceğini bilmeyen AKP İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, yapmış olduğu açıklama ile kamuoyunu yanıltma niyetiyle bilgi sahibi olmadan fikir söyleme dirayetsizliğini sergilemiştir.

Dolayısıyla kararın hukuki zemini henüz oluşmamıştır. İmar komisyonunda aylardır bekleyen bunca karar dururken bu konudaki ısrar ve acele bizleri ister istemez düşündürmektedir. Bu nedenle bu konuda gerekli yasal gerekçelerle birlikte veto hakkımı kullanarak kararı veto edeceğim. Biz her zaman her konuda halkımızla iç içeyiz. Onların zararına olacak hiçbir kararın altına imza atmayız. Yalova’da mezun olduğum tek okul Atatürk İlköğretim Okulu için, 35 sene yaşadığım Süleymabey Mahallesi için, Yalova ve Yalovalılar için bu hukuksuz kararın karşısında duracağım.”

“SİZ ÖNCE MEVCUT OKULLARI İYİLEŞTİRİN”

“30 Mart ve 1 Haziran olmak üzere Yalova halkı AKP’yi 2014 yılında 2 kez veto etti” diyen Başkan Vefa Salman; “Yapmış olduklarınız onaylanmış olsaydı 2014 yılında görevi halk size verirdi. Ancak halkımız tercihin bizden yana kullandı. Siz halktan veto yiyeli 3,5 yıl oldu hatırlatırım. Genel siyaset yapacak değilim. 2002 yılından bu yana eğitimi yapboza çevirerek yapılanları anlatmak bana düşmez ama ben size şunu söylemek isterim. Yalova’yı yeniden ülke genelinde yapılan sınavlarda dereceye giren, birinci olan, adından söz ettiren bir kent haline getirebiliriz oturun bunu düşünün. Mevcut okulların bunca ihtiyaçları var öncelikle bunları nasıl gideririz buna çözüm bulun. Bana her gün okul aile birlikleri çarşaf çarşaf listelerle geliyor, destek istiyor. Okullar velilerden para toplayarak okullara hizmet vermeye çalışıyor, siz hele bir bunları düzeltin. Madem 9,5 milyon para var tüm okulların eğitim şartlarını iyileştirin, eksikleri giderin” dedi.

“Merkezde yeşil alan ve park sayısı yok denecek kadar az” diyen Vefa Salman şunları dile getirdi;

“Biz mevcut alanları korumaya çalıştıkça AKP betonlaşması için uğraş veriyor. Kent merkezinde nefes alabilecek yerlere ihtiyacımız var. Daha önce Yalova Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi olarak kullandığı binayı yer olarak gösterdik ancak Milli Eğitim Müdürümüz bu binayı küçük bularak burayı istemediler. Merkezde yer yok. Bize yer gösteremediler demek abesle iştigalden başka bir şey değil.”

“EĞİTİM CAMİASINA YAPTIKLARIMIZ ORTADA”

Taleple gelen her okula imkanları dahilinde destek olmaya özen gösterdiklerini belirten Salman; “Gerek Milli Eğitim ile, gerek okullarımızla, gerekse de okul aile birlikleriyle sürekli diyalog halindeyiz. Bize iletilen ihtiyaçların içerisinde acil olanları imkanlarımız dahilinde yerine getiriyoruz. Yalova’da eğitim en büyük destekçisi biziz” diye konuştu.http://www.revizyongazetesi.com/yeni/2017/12/11/ince-davut-yildizi-alan-tek-musluman-erdogandir/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner211

banner212

banner213

banner214

banner218

banner219

banner220

banner207

banner208

banner209

banner210

banner215

banner216

banner221