CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Merkez Bankası Sarayın Elinde Tutsaktır!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alındı. Çetinkaya’nın yerine yardımcısı Murat Uysal atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Merkez Başkanı Atama Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

CHP’DEN SERT TEPKİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan tepki geldi. CHP Sözcüsü Öztrak, “TCMB Sarayın elinde tutsaktır” dedi.

Öztrak,”Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA. dedi.

BAŞKANIN GÖREVDEN ALINMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR!

Bir tepkide Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Partili Milletvekili Durmuş Yılmaz’dan geldi.

Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ile ilgili açıklamalarda bulunan Yılmaz,”Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir.” dedi.

“FAİZ İNDİR” DEYİNCE İTİRAZ ETMEYECEK!

İktisatçı Mustafa Sönmez ise yeni atanan başkana yönelik tepkisini, “Daha Uysal birini bulmuşlar. Soyadı Uysal. Faiz indir, deyince itiraz etmeyecek” diyerek gösterdi.

YARKADAŞ’TAN ÖNEMLİ İDDİA!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasıyla ilgili bir tepkide CHP 26. dönem milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş’tan geldi.

Yarkadaş, “Merkez Bankası Bşk. Murat Çetinkaya, “kefen parası” olarak da bilinen “İhtiyat Akçesi”nin Hazine’ye devrine itiraz ettiği için görevden alındı. 2. Dünya Savaşı koşullarında bile bağımsızlığını korumayı başaran MB’nin getirildiği hal üzücü… AKP hiçbir kurumda itibar bırakmadı.” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir