İMAMOĞLU İSYAN ETTİ!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu akşam, bizim haberdar ve davet edilmediğimiz bir toplantıda içeride kim olduğu belli olmayan, daha düne kadar İBB’nin bir çalışanı olan, 3 bin lira maaş alan kişinin şirketine İstanbul’un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının arkalarındaki kullanım alanlarını, ticari faaliyet yapılmamak üzere, 350 bin lira bedelle bizden habersiz verdiler. Kınıyorum, gereğini yapacağımıza bütün vatandaşlarıma söz veriyorum. Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

İmamoğlu, Pazartesi günü İBB’nin bütün avukatları ve vatandaşı temsil etmek adına katılmak isteyen bütün avukatlarla suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

NE OLDU?

TCDD, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahalarını kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıktı.

İhalede sona Okçular Vakfı’nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan eski İBB çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kaldı.

TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede 10 bin TL’lik sermayeye sahip Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. Tekliflerin açıklanmasının ardından ihale komisyon başkanı, 15 gün içinde tarafları pazarlığa çağıracağını açıklayarak ihaleyi sonlandırdı.

İBB PAZARLIĞA DAVET EDİLMEDİ

İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken bugün ihalenin yapıldığı, İBB’nin elenerek davet edilmediği öğrenildi. İhale böylece Hezarfen Danışmanlık şirketine verilmiş oldu.

İMAMOĞLU: İSTANBUL ADINA ÇOK ÖFKELİYİM. BUNU YAPANLARDAN DEVLET ADAMI OLMAZ!

Daha sonra Muhtarlar Çalıştayı’na katılan İBB Başkanı İmamoğlu yine konuya değindi ve şöyle konuştu;

“Çok öfkeliyim çok. İstanbul adına öfkeliyim. Bilmenizi istiyorum; bir kamu kurumu, bir başka kamu kurumuna, bu amaçlarla isterse ihalesiz devir yapabilir. Yani Ulaştırma Bakanlığı isterse orayı (Haydarpaşa ve Sirkeci garları) İBB’ye verebilir. İstanbul’da bunun yüzlerce örneği var. Dedim ki, ‘Yanlış yapıyorsunuz’. Biz, buradayız. Buraları en iyi şekilde değerlendirir, halkın hizmetine sunarız. Ama Bakanlık açıklama yaptı; ‘Büyükşehir bu ihaleye giremez’ dedi. Niye giremez? Cevap yok; giremez! Motivasyonlarının ne olduğunu sordum. Bu motivasyonu size sağlayan gerekçeniz ne? İBB dediğiniz, bu şehrin 16 milyonuna ait bir kurum. Size bu açıklamayı zorunlu hale getiren dayatma mı var?

Daha enteresan: 15 gün önce her şey hukuka uygundu da 15 gün içinde sizi buna iten, bu motivasyonu sağlayan anlayış nedir? Bu, bu şehrin 16 milyon insanını ilgilendiriyor. Bu şehrin 16 milyon insanın hakkını savunmak adına buradan sesleniyorum. O salonda bulunanlar dahil, yukarıya doğru bu sürecin içinde yetkili kim varsa, her birisinin hakkında Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağım. Bu şehrin bir malına, bu şehrin bir emanetine, tarihine, doğasına, maneviyatına İBB sahip çıkar, kim olduğu belli olmayan bir şahsa ait, 10 bin TL sermayeli bir şirket değil. İstanbul Belediyesi sahip çıkar.

Bu şekilde, kamu malına davranış biçimini bilmeyen, bu ahlakı taşımayan kişiler, bugün devletin malını birilerine peşkeş çeker, yarın da başka şeyleri peşkeş çeker. Buna müsaade etmeyeceğiz. Ağzımızdan hiç düşmüyor: Birlik, beraberlik, adalet, hak, hukuk, kul hakkı yemeyelim, bu milletin malını koruyalım, bu şehrin ve ülkenin maneviyatını koruyalım, bu ülke barış içerisinde olsun, kötü haberler duymayalım, canımız yanmasın. Her gün sıkıntılı haberlerle, kaygı duyduğumuz olaylarla karşı karşıyayız. Böyle bir ortamda, böyle bir atmosferde bunu yapan insanlar ne devlet adamı olabilir ne de bu milletin malını koruyabilir.