YENİ VERGİLER GELİYOR! KÖPRÜLER, OTOYOLLAR, LİMANLAR VE KALAN ŞEKER FABRİKALARI DA SATILACAK!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunularak görüşmelerine başlanan 2020 yılı bütçesinde özelleştirmeler dikkat çekti. Buna göre özelleştirilen Sümerbank’a ait kalan tesisler, otoyol ve köprüler, Güllük, Tekirdağ, Gökçeada Kuzu, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ile Taşucu Limanı da satılacak. 2018’de satışa çıktığı halde satılamayan üç, satışı iptal olan bir fabrika dâhil devletin elindeki 15 şeker fabrikası yeniden satışa çıkarılacak.

TATİL VERGİSİ

TBMM’ye sunulan yeni vergi paketinden yeni vergiler de çıktı.
“Dijital Hizmetler Vergisi” ve “Değerli Konut Vergisi”nin yanı sıra “Konaklama Vergisi”de geliyor. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerine %2 Konaklama Vergisi getiriliyor. Vergiyi işletme sahipleri ödeyecek. Verginin oda fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Yani tatile çıkan vatandaş dolaylı yoldan ekstra ücret ödeyecek.

Yeni vergi taslağında ayrıca, kambiyo satışları üzerinden alınan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) oranı da artırılırken, bu oranın artırılması konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi öngörülüyor.

TOPLAM 70.3 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRMENİN 62.1 MİLYAR DOLARI AKP DÖNEMİNDE

1986’dan 26 Ağustos 2019’a kadar gerçekleştirilen satış/devir uygulamalarının toplamı 70.3 milyar dolar oldu. 1986’dan AKP’nin iktidara geldiği döneme kadar 8.2 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Toplam 70.3 milyar dolarlık özelleştirmenin 62.1 milyar doları AKP döneminde gerçekleşti.

AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana 273 kuruluşta hisse senedi veya varlık satış/devir işlemleri yapıldı. Bu kuruluşlardan 268’inde kamu payı kalmadı.

AKP, 18 elektrik dağıtım şirketinin tamamını özel sektöre devretti. 2012’den Ağustos 2019’a kadar 10 termik santral ile 89 HES, 1 jeotermal santral ve 1 gaz türbin santrali devredildi. 15 HES’e ilişkin özelleştirme çalışmaları ise sürüyor. Kömür sahalarına ilişkin özelleştirme hazırlık çalışmaları da devam ediyor.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait 15 liman ile TCDD’ye ait limanların özelleştirilmesinden 2.97 milyar dolar gelir elde edildi. Güllük, Tekirdağ, Gökçeada Kuzu, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, Taşucu limanları da satılacak. Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için strateji belirleniyor. 13 şeker fabrikasından 10’u satıldı. Sümerbank’a ait kalan tesisler de satılacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir