Ahmet Büyükgümüş'ü hafife almak büyük hataydı!

Yarın bayram ve bayram sonrası partilerin seçim çalışmalarına hız vermesi bekleniyor.

Yalova’da da her yer seçim afişleriyle donatılmış, reklam ve tanıtım için kiralanan sayısız araçlar yapılan giydirmelerle Yalova cadde ve sokaklarında dolaşmaya başladılar zaten.

Seçim zamanlarında özellikle siyasetin finansmanının sağlanması konusu hep konuşulur ve partilerin seçim kampanya sürecinde yaptıkları harcamalarla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılır. 

Bu konuyu muhtemelen yarın masaya yatırıp birkaç hususa değineceğim.

Milletvekili aday adayı olmak için AK Parti Yalova İl Başkanı olarak bir süredir başarıyla sürdürdüğü görevinden istifa edip AK Parti Genel Merkezi tarafından milletvekili adayı gösterilmeyen Muğlim Bağatar’la ilgili çok soru alıyorum okurlardan…

“Muğlim Bağatar neden milletvekili adayı gösterilmedi?”,

“Muğlim Bağatar siyasete devam eder mi?”,

“Muğlim Bağatar, AK Parti’nin seçim çalışmalarında neden yok?” gibi bazı soruları merak edenler için kendi penceremden bakıp cevaplamaya çalışayım...

Sondan başlamak gerekirse… Muğlim Bağatar, AK Parti’nin seçim çalışmalarında neden yok?

Muğlim Bağatar eski il başkanı olarak seçim çalışmalarına çağrıldı mı önce buna bakmak lazım.

Şu an mevcut AK Parti Yalova İl Başkanı olan Umut Güçlü, Muğlim Bağatar’a böyle bir çağrı, davet yaptı mı bilemiyorum açıkçası. 

Bu yapıldıysa değerlendirmemiz farklı olur, yapılmadıysa farklı olur.

Ama şunu çok rahat söyleyebilirim ki; Muğlim Bağatar’ın sahada olması yani eski il başkanı olarak seçim çalışmalarına katılıp boy göstermesi, hem kamuoyuna hem de parti tabanına AK Parti Yalova’da birlik beraberliğin sağlandığı mesajı verir. 

Bu mesajın verilmesine ihtiyaç var mıdır? 

Elbette vardır. 

Sadece Muğlim Bağatar’la değil, Yalova’da AK Parti’nin daha önce görev yapmış ne kadar önde gelen ismi varsa bunların seçim çalışmalarına katılımları sağlanmalı ve bu şekilde kamuoyuna ve parti tabanına birlik ve beraberlik mesajı verilmeli diye düşünüyorum. Kaldı ki bu sadece AK Parti için değil, CHP içinde ve bütün partiler için geçerli bir stratejidir zaten.

Muğlim Bağatar siyasete devam eder mi?

Bence bir süre dinlenip nerede, nasıl olur bilemem ama ileri de şartlarda oluşursa siyasete bir şekilde devam edecektir diye düşünüyorum. Çünkü yaşı genç, karizmatik, deneyimli ve Yalova’da popüler bir siyaset ve iş insanı Muğlim Bağatar. 

Gelelim en önemli ve en merak edilen sorunun cevabına… ki aslında bu konuyla ilgili bir analizim olmuştu daha önce…

Evet Muğlim Bağatar neden milletvekili adayı gösterilmedi?

Tekrara girmeden bugün Muğlim Bağatar cephesinden meseleye bakacak olursak…

Muğlim Bağatar milletvekili adayı gösterilme şansının az olduğunu zaten biliyordu ve bu işi biraz zorladı aslında veya şansını denedi diyelim…

Neden yaptı bunu Muğlim Bağatar…

Çünkü milletvekili aday adayı olmak için istifa etmeyip görevine devam etseydi 14 Mayıs’tan sonra zaten görevi bırakacaktı.

Bunu Muğlim Bağatar’ın kendisine dayanarak söylüyorum…

Şöyle ki;
Kendisiyle bir görüşmemizde bana aynen şunları söylemişti…

“Hakan Bey, il başkanlığına devam edersem seçimlerden sonra zaten görevi bırakacağım. Nihayetinde ben bir iş insanıyım. Ömür boyu il başkanı olacağım diye bir şey yok zaten devam etmeyi de düşünmüyorum.”

Evet Muğlim Bağatar bu anlayışla bir şans milletvekilliğini zorladı, aslında olabilme imkanı da vardı, hiç yok değildi ama Ahmet Büyükgümüş gibi büyük bir siyasi rakip ve engelin varlığı bunu mümkün kılmadı.

Ahmet Büyükgümüş'ün yeniden AK Parti Yalova 1. sıra milletvekili adayı olacağını yazı ve haberlerinde çok önceden ve defalarca söyleyen ve yine daha önce il başkanı olarak kalmasının doğru bir iş olacağını da kendisine söylemiş biri olarak belirtmek isterim ki; Belki de Muğlim Bağatar’ın en büyük hatası hem genel merkezde hem de genel merkez dışında güçlü ilişkilere sahip Ahmet Büyükgümüş’ü hafife almak oldu.

Muğlim Bağatar, parti içinde siyasi rakip oldukları için her ne kadar kamuoyuna yansıtmasalar da aralarının iyi olmadığı Ahmet Büyükgümüş’ün kendisinin milletvekili adayı gösterilmemesi noktasında gayret sarf edeceğini tahmin ediyordu ama genel merkezde bu derece etkili olacağını kestiremedi bence…

Evet Erdoğan sonrası AK Parti’nin başına geçeceği konuşulan Ahmet Büyükgümüş’ü hafife almak büyük hataydı!

Hakan Korkmaz
Revizyon Gazetesi
Genel Yayın Yönetmeni

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.